Articole din 2012

Botezul Domnului 2012

Botezul Domnului 2012

     Biserica noastră a sărbătorit în ziua de duminică, 6 ianuarie 2013, Botezul Domnului nostru Iisus Hristos în râul Iordan.

Cu acest prilej, Părintele Marcel-Mihail Neacşu a rostit un cuvânt de învăţătură, arătând că sărbătoarea Botezului Domnului, numită în tradiţie Bobotează, se mai numeşte şi Epifanie, întrucât constituie momentul în care Domnul Hristos S-a arătat în public, dar şi Teofanie, pentru că la Botezul Său în Iordan S-a arătat Dumnezeu Cel în Treime. Cu alte cuvinte, S-a arătat nu doar Fiul lui Dumnezeu întrupat, ci şi celelalte două Persoane ale Sfintei Treimi: Tatăl mărturisind că Cel Care Se botează nu este fiul lui Iosif din Nazaret, ci Fiul veşnic al Tatălui ceresc; şi Duhul Sfânt, în chip de porumbel, adeverind ceea ce spune Tatăl şi confirmând că omul pe care L-a botezat Sfântul Ioan Botezătorul nu este un simplu om, ci este Dumnezeu-Omul, Fiul lui Dumnezeu Care S-a făcut Om pentru mântuirea oamenilor. Această taină a arătării Sfintei Treimi ne arată şi însemnătatea Botezului Domnului ca temelie pentru Botezul creştin care se săvârşeşte în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, tocmai pentru că la Botezul Domnului în Iordan au fost prezenţi nu numai Fiul, ci şi Tatăl şi Duhul Sfânt.

 

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg


 2044,    Arhiva 2012

Lasă un comentariu