Declaratia Formular Cerere 230Redirectioneaza 2% (doi la suta) din impozitul tau pe venit catre Parohia Iazu, completand formularul (declaratia) 230.
 

La ce se refera 2% din impozitul pe venit?

Toate persoanele din România care au venituri, chiar si numai din salarii, platesc impozit catre stat. Conform Codului Fiscal în vigoare, orice contribuabil (persoane fizice care platesc statului impozit pe venit din salarii, închirieri, drept de proprietate intelectuala etc), pot alege ca o mica parte din acest impozit, respectiv 2%, sa ajunga la una din organizatiile nonprofit. Deci sprijiniti o organizatie neguvernamentala, fara sa platiti, practic, nimic. Pentru aceasta, trebuie sa completati un formular si sa îl trimiteti la Administratia Fiscala de care apartineti. Fara acest formular completat si semnat de dumneavoastra, cei 2% ramân statului.

Când se depun aceste formulare?

Pentru veniturile realizate în anul 2012, formularul de redirectionare a 2% din impozitul pe venit se completeaza în doua exemplare, din care una se depune la organul fiscal în a carui raza teritoriala aveti adresa de domiciliul potrivit legii sau adresa unde locuiti efectiv, în cazul în care aceasta este diferita de domiciliu (pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România), sau la organul fiscal în a carui raza teritoriala se afla sursa de venit, pentru ceilalti contribuabili persoane fizice. Formularele se depun pâna la data de 15 mai 2012 inclusiv, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul postal, prin scrisoare recomandata. Copia se pastreaza de catre contribuabil. Nu este nevoie sa completati rubrica „Suma”, organul fiscal calculeaza si vireaza suma admisa, conform legii.

Doneaza 2% "Nu te costa nimic"

 

Redirectioneaza 2% (doi la suta) din impozitul tau pe venit catre Parohia Iazu, completand formularul (declaratia) 230.


 

La ce se refera 2% din impozitul pe venit?

Toate persoanele din România care au venituri, chiar si numai din salarii, platesc impozit catre stat. Conform Codului Fiscal în vigoare, orice contribuabil (persoane fizice care platesc statului impozit pe venit din salarii, închirieri, drept de proprietate intelectuala etc), pot alege ca o mica parte din acest impozit, respectiv 2%, sa ajunga la una din organizatiile nonprofit. Deci sprijiniti o organizatie neguvernamentala, fara sa platiti, practic, nimic. Pentru aceasta, trebuie sa completati un formular si sa îl trimiteti la Administratia Fiscala de care apartineti. Fara acest formular completat si semnat de dumneavoastra, cei 2% ramân statului.

Când se depun aceste formulare?

Pentru veniturile realizate în anul 2012, formularul de redirectionare a 2% din impozitul pe venit se completeaza în doua exemplare, din care una se depune la organul fiscal în a carui raza teritoriala aveti adresa de domiciliul potrivit legii sau adresa unde locuiti efectiv, în cazul în care aceasta este diferita de domiciliu (pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România), sau la organul fiscal în a carui raza teritoriala se afla sursa de venit, pentru ceilalti contribuabili persoane fizice. Formularele se depun pâna la data de 15 mai 2012 inclusiv, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul postal, prin scrisoare recomandata. Copia se pastreaza de catre contribuabil. Nu este nevoie sa completati rubrica „Suma”, organul fiscal calculeaza si vireaza suma admisa, conform legii. 

 

Pentru cei care au posibilitati de asemenea puteti  depune orice suma, cat de mica

EPISCOPIA SLOBOZIEI ŞI CĂLĂRAŞILOR             alt
PROTOIERIA SLOBOZIA
PAROHIA"SF.IERARH NICOLAE" IAZU
CIF:23837486
Cont bancar: RO51 CARP 0230 0031 3415 RO01 deschis la Banca Comercială Carpatica sucursala Slobozia