Campanie donare de sange organizata de parohia noastra

Alături de enoriașii noștri, cu binecuvântarea Părintelui nostru Vlădica Vincențiu, am organizat în parohia noastră campanie de donare de sânge. Cu ajutorul domnului viceprimar Moise Victoraș, care ne-a pus la dispoziție spațiul Căminului Cultural din localitate, 24 de enoriași au conștientizat că această donare ajută alți oameni aflați pe patul de suferință. În postul Nașterii Domnului această faptă creștinească este bineplăcută lui Dumnezeu!

Donatul de sange in mod regulat este asociat cu o reducere a riscului de infarct miocardic – studiu aici.
 Este recomandat pentru a reduce cantitatea de fier aflata in exces in organism. Aceasta este asociata si cu un risc ridicat de a dezvolta cancer.
 Sangele donat este folosit in diverse tratamente (operatii cardiovasculare, transplanturi, traume masive, boli hematice, complicatii de sarcina, malarie, anemie, etc.).
 O singura transfuzie de sange poate ajuta in medie 3 vieti.
 Dupa donarea celor 450 de ml de sange, cantitatea de sange revine la normal in cateva ore.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg

388,    17  Iun  2020 ,   Arhiva 2019