Dezvoltare / Restaurare

Parcul din curtea bisericii

Parcul din curtea bisericii

Cu Binecuvântarea Preasfinţitului Vincenţiu

Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, în anul 2012, s-a purces la amenajarea unui parc în curtea parohiei. Au fost amenajate alei pavate mărginite de borduri, a fost schimbat gardul din lemn ce era putrezit cu un gard nou din plase bordurate, a fost întărit şi înălţat trotuarul din partea de nord al bisericii ce era degradat şi afecta temelia bisericii permiţând infiltrarea apei.
În partea de nord a parcului, prin osteneala preotului Marcel-Mihail Neacşu şi a familiei acestuia a fost construit un monument funerar din granit în amintirea vrednicului de pomenire Constantin Neacşu preotul. Cucernicia sa a păstorit  Slujba de sfintire a locului de veci precum şi a crucii ridicate la mormântul părintelui, a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Vincenţiu însoţit de preoţi şi diaconi în luna August 2012 când s-a împlinit un an de la trecerea spre cele veşnice a părintelui Constantin.

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg


 23556,    09  Ian  2016 ,   Dezvoltare - Restaurare

Lasă un comentariu