Articole din 2015

Crucea de leac de la Iazu Ialomita

 
Publicat pe 28 apr. 2015 pe TVIalomita
 

 
 

In Postul Pastelui, zeci de credinciosii fac plelerinaj la o cruce din piatra dintr-un sat din Ialomita, despre care localinicii spun ca este facatoare de minuni (4 APRILIE).Obiectul de cult, vechi de aproape doua secole, este amplasat in curtea bisericii din Iazu. Oamenii sunt convinsi ca cei care vin aici cu sufletul plin de credinta si se roaga vor capata izbavirea daca pun pe cruce un banut care se lipeste.In fata crucii inalte de aproape 2 metri, credinciosii ingenuncheaza si se roaga sa fie iertati si tamaduiti. Vestea despre minunile de la Iazu s-a raspandit dincolo de granitele judetului. Oameni bolnavi si fara speranta vin din toata tara pentru a se ruga la crucea din piatra. Satenii sunt convinsi ca banii care se lipesc pe crucea din piatra sunt o dovada a minunilor pe care le face Dumnezeu si ca doar cei care cred cu adevarat au parte de ele.


 2503,    Arhiva 2015

Lasă un comentariu